Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej

Jednym z trzech kluczowych elementów modelu rolnictwa zrównoważonego jest efektywność ekonomiczna biznesu rolnego. Produkcja rolna powinna odbywać się z poszanowaniem środowiska i  być akceptowana społecznie – nie można jednak zapominać, że stanowi ona także źródło utrzymania rolników oraz dużej części mieszkańców polskiej wsi. Istotną korzyścią z wdrożenia zrównoważonych praktyk rolniczych jest zapewnienie długoterminowej stabilności finansowej gospodarstwa i podniesienie jego konkurencyjności…

czytaj dalej

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, podczas uroczystej gali Konkursu KRUS Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, nagrodziło dziś rolników stosujących środki ochrony roślin w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Finaliści ze wszystkich szesnastu województw otrzymali od PSOR zestawy odzieży ochronne j do wykonywania oprysków. Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy! Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne to jedno z działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którego celem jest…

czytaj dalej

Stosunkowo nowym rozwiązaniem zapobiegającym skażeniom miejscowym są zamknięte systemy wprowadzania środków ochrony roślin (ś.o.r.) do zbiornika opryskiwacza (ang. Closed Transfer Systems – CTS). Pozwalają one na maksymalne ograniczenie ryzyka kontaktu ze stężonym produktem, zapewniając zarówno bezpieczeństwo operatora jak i ochronę środowiska naturalnego przed skażeniem. Ponadto stosowanie zamkniętych systemów wprowadzania ułatwia pracę ze środkami ochrony roślin. Stosowanie rozwiązań CTS jest promowane…

czytaj dalej

To całościowe kompendium wiedzy na temat rolnictwa zrównoważonego opracowane przez ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. Przewodnik Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” powstał przy udziale specjalistów z wielu dziedzin, zarówno rolniczych, klimatologicznych, społecznych, jak i finansowych. Treść Przewodnika jest aktualizowana na bieżąco, wraz ze zmianami zachodzącymi zarówno w najlepszych praktykach rolniczych jak i w dostępnej wiedzy, technologiach i regulacjach prawnych. Celem Przewodnika…

czytaj dalej

Pierwszy w Polsce raport na temat zrównoważonej żywności został właśnie opublikowany przez ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” i Accenture Polska. W badaniu wzięli udział przedstawiciele producentów i przetwórców żywności, sieci handlowych, banków finansujących rynek rolno-spożywczy oraz podmioty z sektora rolnego. Autorzy zapytali także Polaków, co sądzą o zrównoważonej żywności. Czym jest zrównoważona żywność? O zrównoważeniu można mówić tylko wtedy,…

czytaj dalej

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” wspólnie z ekspertami i praktykami rynku rolnego opracowało listę praktyk, która pozwala na stosowanie zasad rolnictwa zrównoważonego na co dzień. Wiedza na ten temat może być cennym wsparciem dla wszystkich rolników, którzy wykonując swoją pracę chcą jednocześnie dbać o środowisko i społeczność lokalną przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej. Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ…

czytaj dalej

Jaką odzież ochronną wybrać, aby zapewnić sobie lub pracownikom bezpieczeństwo podczas pracy ze środkami ochrony roślin, by sobie nie zaszkodzić? Jak wykorzystać cały preparat efektywnie i precyzyjnie, nie tracąc cieczy przez błąd w technice stosowania środków ochrony roślin? Na te i inne pytania dotyczące właściwego postępowania ze środkami ochrony roślin odpowiada cykl filmów edukacyjnych dostępnych teraz na platformie Akademia PSOR…

czytaj dalej

Środki ochrony roślin odgrywają ważną rolę w rolnictwie i  trudno wyobrazić sobie nowoczesną uprawę bez ich stosowania. Niestety utarło się, że pestycydy winne są wszelkim negatywnym zmianom w środowisku. Tymczasem nie dość, że jest to uproszczenie, to jeszcze nieprawdziwe. Żaden środek ochrony roślin, który powoduje nieakceptowalne ryzyko dla ludzi i środowiska, nie przejdzie sita badań i rejestracji. Ponadto od ponad…

czytaj dalej

Zrównoważony rozwój to jeden z najważniejszych celów współczesnego biznesu. Przyjęte w 2015 roku przez ONZ Cele Zrównoważonego Rozwoju mają na zadanie budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości, w szczególności minimalizację nierówności społeczno-ekonomicznych, wsparcie rozwoju przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko naturalne. Działania producentów środków ochrony roślin wpisują się w wiele obszarów zrównoważonego rozwoju realizując między innymi: Cel 3: Dobre zdrowie i jakość…

czytaj dalej

Rolnik to zawód, na którym ciąży duża odpowiedzialność. Produkuje żywność, która ma być bezpieczna i wysokiej jakości. Dobór narzędzi pracy, w tym stosowanych środków ochrony roślin, musi być zatem oparty na specjalistycznej wiedzy. Wiedza ta ma mu pomagać w stosowaniu środków ochrony roślin w sposób prawidłowy i zgodny z prawem. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin od lat edukuje i prowadzi szereg…

czytaj dalej

Owady zapylające pełnią niezwykle ważną rolę w ekosystemie – zapylają rośliny. To dzięki ich pracy możemy jeść wiele owoców i warzyw takich jak jabłka, gruszki, truskawki czy pomidory. W Polsce jednym z ważniejszych zapylaczy jest pszczoła miodna, która zapyla 15 gatunków drzew owocowych i krzewów, około 60 gatunków warzyw oraz 50 gatunków polowych roślin uprawnych. Dobrostan zapylaczy jest wspólnym celem…

czytaj dalej

Zanim zastosujesz środek ochrony roślin, koniecznie przeczytaj całą etykietę-instrukcję dołączoną do opakowania. Etykieta bowiem to dokument  zobowiązujący do bardzo konkretnego sposobu stosowania środka. Jej przeczytanie jest obowiązkiem każdego użytkownika śor i jest równie ważne jak czytanie instrukcji leków które zamierzamy zażyć. Przeczytaj dokładnie wszystkie informacje  – nie ulegaj złudzeniu, że informacje znajdujące się na etykiecie są jednakowe dla wszystkich produktów….

czytaj dalej

Owady wypierane przez człowieka ze swych naturalnych siedlisk potrzebują pokarmu i schronienia. Dobrostan zapylaczy jest wspólnym celem nas wszystkich, dlatego w ramach prowadzonej przez nas kampanii edukacyjnej #PomagamyPszczołomBezLipy już od dwóch lat zachęcamy całe społeczeństwo do tworzenia kwietnych łąk w najbliższym otoczeniu. Owady pożyteczne, w tym również zapylacze, wspierają pracę na roli poprzez m.in. zwalczanie szkodników oraz zapylanie roślin. Dzięki…

czytaj dalej

Dziś oddajemy w Państwa ręce nową, poszerzoną wersję strony bezpiecznie.org. Od 2009 roku strona poświęcona była jedynie zagadnieniu ochrony operatora podczas stosowania środków ochrony roślin. W tym roku postanowiliśmy dodać do strony materiały edukacyjne dotyczące równoważonego stosowania środków ochrony roślin, ochrony wód i różnorodności biologicznej, szczególnie zapylaczy. Dlatego też na stronie pojawiły się dwa nowe działy: ochrona wód i bioróżnorodność….

czytaj dalej

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny nagrodziło rolników, stosujących środki ochrony roślin w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Podczas uroczystej gali Konkursu KRUS Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, która odbyła się w Bednarach 20 września b.r., finaliści ze wszystkich szesnastu województw otrzymali od PSOR zestawy odzieży ochronnej do wykonywania oprysków. Dodatkowo, nagrodę specjalną, weekend w SPA o wartości 2000zł, za szczególną dbałość…

czytaj dalej

Wiosną cała przyroda budzi się do życia. Pierwsze obloty mają już za sobą pszczoły. To właśnie dzięki nim, trzmielom oraz innym owadom zapylającym możemy cieszyć się kolorowymi kwiatami, soczystymi warzywami i owocami oraz miodem. Ich praca nie tylko dostarcza pokarm dzikim zwierzętom, zapewniając stabilność ekosystemu, ale także wpływa na wzrost wielkości i jakości plonów rolnych. 264 gatunków roślin uprawianych na…

czytaj dalej

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin nawiązało współpracę z Kwazar Corporation Sp. z o.o., cenionym polskim producentem opryskiwaczy. Wspólnie będą edukować w zakresie bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin i pracy z opryskiwaczami. Pierwszym elementem realizowanego projektu będą prelekcje edukacyjne i spotkania podczas Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA, w dniach 21-23 lutego 2019 r. w Poznaniu. W trakcie trzech dni targowych,…

czytaj dalej

21 września br. podczas Agro Show w Bednarach odbyło się uroczyste podsumowanie XVI Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, którego organizatorem jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny nagrodziło rolników, stosujących środki ochrony roślin w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Szesnastu finalistów otrzymało zestawy odzieży ochronnej do wykonywania oprysków. Nagrodę specjalną, weekend w SPA, za szczególną dbałość o…

czytaj dalej

Rolnik to zawód, na którym ciąży duża odpowiedzialność – produkcja i dostarczanie na rynek wysokiej jakości bezpiecznej żywności. Wybór narzędzi pracy, w tym stosowanych środków ochrony roślin musi być oparty na wiedzy i dużej świadomości użytkownika. Bezpieczne oraz odpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin to ważny element profesjonalnego i nowoczesnego rolnictwa. Dlatego też Polskie Stowarzyszenie Ochrony nawiązało współpracę z małżeństwem rolników…

czytaj dalej

15 maja br. odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Ergonomia, bezpieczeństwo i higiena pracy w praktyce” zorganizowana przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Konferencja poświęcona była tematyce bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym, innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie bezpieczeństwa pracy i ergonomii stanowisk pracy, uwarunkowań prawnych środowiska pracy, kompetencji miękkich…

czytaj dalej

Dziś prezentujemy Państwu raport Cel: rolnictwo zrównoważone. Zawiera on zbiór działań które podejmujemy w celu promocji odpowiedzialnego i nowoczesnego rolnictwa w Polsce. Jako producenci środków ochrony roślin wspieramy działania na rzecz zrównoważonego rolnictwa, nie tylko oferując wysokiej jakości, przebadanie pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa produkty. Wspieramy także obecnych i przyszłych rolników oferując im bezpłatne szkolenia oraz rozwiązania poprawiające wygodę i…

czytaj dalej

Pod takim hasłem KRUS co roku ogłasza konkurs dla dziennikarzy, którego celem jest propagowanie bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym i upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach z nią związanych. Nagrody przyznawane są zarówno za pojedyncze publikacje, jak i za cykl publikacji w trzech kategoriach: artykuły prasowe i internetowe, audycje radiowe i audycje telewizyjne. W ostatniej, 23. edycji konkursu wzięło udział 31 dziennikarzy,…

czytaj dalej

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin wspólnie z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach zorganizowało w 2016 i 2017 roku osiem seminariów dotyczących bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. Spotkania odbywały się na uczelniach przyrodniczych w Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Olsztynie, Bydgoszczy, Szczecinie, Siedlcach i Rzeszowie.  Łącznie udział w nich wzięło blisko 1400 studentów. Seminaria były skierowane do studentów wydziałów rolniczych, ogrodniczych oraz ochrony…

czytaj dalej

Finaliści konkursu KRUS Bezpieczne Gospodarstwo Rolne pojadą do SPA i będą stosować nowoczesne kombinezony ochronne W piątek 22 września Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny nagrodziło finalistów konkursu KRUS Bezpieczne Gospodarstwo Rolnie. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się podczas AGROSHOW w Bednarach. Nagrodę specjalną w postaci vouchera na pobyt w SPA otrzymali Państwo Agnieszka i Leszek Pietrzakowie. W ich…

czytaj dalej

Promowanie bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym to priorytet działań KRUS i Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.  KRUS od 2009 roku jest patronem kampanii PSOR „Nie tylko plony potrzebują ochrony”, promującej najnowsze rozwiązania i najlepsze praktyki dotyczące bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. Stosowanie tych preparatów, oprócz wiedzy i doświadczenia, wymaga użycia skalibrowanego sprzętu i certyfikowanej odzieży ochronnej. Stosowanie odzieży ochronnej…

czytaj dalej

Lato i wakacje to bardzo intensywny okres prac w gospodarstwie, dlatego w ostatni dzień roku szkolnego publikujemy List Prezesa KRUS przypominający o bezpiecznym użytkowaniu ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych, urządzeń, o bezpiecznym transporcie, obsługiwaniu zwierząt i stosowaniu środków ochrony roślin: Z okazji Szanowni Rolnicy, Drogie Dzieci! Lato to organizacyjnie bardzo trudny czas dla rolników i ich rodzin. Gorączka sianokosów, żniw,…

czytaj dalej

Innowacyjne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa pracy, ergonomia stanowisk pracy, bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie, innowacyjne metody przeciwdziałania zagrożeniom – to tylko część zagadnień poruszonych podczas konferencji „Ergonomia, bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie” w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Nasza ekspertka, dr Joanna Gałązka przedstawiła referat pod tytułem „Cykl życia środków ochrony roślin – bezpieczeństwo na każdym kroku”, który spotkał…

czytaj dalej

Prezes KRUS, Adam Sekściński zaapelował do rolników o zwracanie uwagi na bezpieczeństwo podczas pracy ze środkami ochrony roślin i nawozami. W swoim liście przedstawił listę zasad jakimi należy kierować się wykorzystując te produkty w gospodarstwie, m.in: nabywać środki ochrony roślin tylko u sprawdzonych i wiarygodnych dostawców, w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach z etykietą w języku polskim, zawierającą czytelną i…

czytaj dalej

Strona bezpiecznie.org ma teraz nowoczesny układ i większą Bazę wiedzy Dziś nasza strona bezpiecznie.org zyskała nie tylko nowy wygląd. Oprócz wprowadzenia nowego układu stron i atrakcyjnych grafik, poszerzyliśmy dział Baza wiedzy. Zachęcamy do korzystania z udostępnionych w nim materiałów! Mamy nadzieję, że dzięki temu stanie się ona jeszcze lepszym źródłem informacji – zarówno dla użytkowników środków ochrony roślin, jak i…

czytaj dalej

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin wspólnie z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach zorganizowało w 2016 roku pięć seminariów dotyczących bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. Spotkania odbywały się na uczelniach przyrodniczych w Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Olsztynie i Bydgoszczy.  Łącznie udział w nich wzięło ponad 900 studentów. Seminaria były skierowane do studentów wydziałów rolniczych, ogrodniczych oraz ochrony środowiska. Program seminariów obejmował wykłady…

czytaj dalej

PSOR ufundował nagrody dla finalistów konkursu KRUS Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin od trzech lat jest ogólnopolskim partnerem konkursu KRUS „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. 21 września 2012 r. po raz dziesiąty odbył się jego finał. Laureatami edycji zostali: – I miejsce: Magdalena i Jakub Wojciechowie z miejscowości Grzawa w woj. śląskim. – dwa równorzędne II miejsca: Jolanta i Adam Kochańscy z Jasionóweczki…

czytaj dalej

Kalibracja opryskiwaczy sadowniczych – relacja ze szkolenia w Instytucie Ogrodnictwa. 17–18 maja 2011 r. w Skierniewicach – w ramach projektu „Nie tylko plony potrzebują ochrony” – odbyło się dwudniowe szkolenie praktyczne poświęcone kalibracji opryskiwaczy sadowniczych. Imprezę zorganizowały wspólnie Instytut Ogrodnictwa ze Skierniewic i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Pierwszy dzień dotyczył kwestii teoretycznych. Omówiono: typy i rodzaje rozpylaczy, metody doboru odpowiedniego…

czytaj dalej