Działkowcy chcąc uprawiać własne warzywa i owoce, prędzej czy później staną przed wyzwaniem ochrony swoich upraw przed szkodnikami, chorobami i chwastami. Z pomocą przychodzi integrowana ochrona roślin. To sposób ochrony upraw przed organizmami szkodliwymi polegający na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod profilaktyki i ochrony roślin, w pierwszej kolejności stawiający na metody niechemiczne.

Dzięki zasadom integrowanej ochrony roślin, amatorzy ogrodnictwa mogą zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu i rozwoju, jednocześnie minimalizując ryzyko wystąpienia agrofagów. Takie podejście zapobiega wielu problemom w trakcie okresu wegetacji.

Strategia integrowanej ochrony roślin jest oparta na trzech podstawowych komponentach:

  1. Zapobieganie – inaczej profilaktyka. Polega ona na zapobieganiu rozwoju agrofagów, między innymi poprzez prawidłowy płodozmian i stwarzanie przyjaznych warunków dla gatunków pożytecznych oraz ochronę tych gatunków.
  2. Monitorowanie – oznacza prowadzenie obserwacji upraw i podejmowanie decyzji na ich podstawie.
  3. Ochrona – przeprowadzenie zabiegu ochrony roślin jest wykonywane tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

W integrowanej ochronie roślin wyróżniamy następujące metody niechemiczne:

  • Metody agrotechniczne, polegające na mechanicznym usunięciu organizmów
  • szkodliwych, np. ręczne niszczenie chwastów, usuwanie porażonych części roślin czy zbieranie i niszczenie szkodników.
  • Metody  fizyczne to wykorzystywanie np. promieniowania jonizującego oraz wysokich i niskich temperatur.
  • Metody biologiczne, polegające na wykorzystaniu wrogów naturalnych szkodników (wśród nich  wymienić możemy drapieżne owady i roztocze, pasożytnicze błonkówki czy nicienie, a także grzyby czy bakterie) oraz biologicznych środków ochrony roślin.

Jeśli metody niechemiczne okażą się niewystarczające można zastosować chemiczne środki ochrony roślin. Biologiczne czy syntetyczne – środki ochrony roślin to specjalistyczne produkty analogiczne do leków, których stosowanie wymaga odpowiedniej wiedzy oraz przygotowania, a wszystko to w trosce o nasze zdrowie, a także o środowisko.

Jak wybrać odpowiedni środek ochrony roślin?

Z pomocą przychodzi wyszukiwarka, dostępna na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki której można wyszukiwać dopuszczone do stosowania przez hobbystów biologiczne i chemiczne preparaty m.in. pod kątem szkodników, chorób i roślin, które chcemy ochronić. Można także skorzystać z porady sprzedawcy środków ochrony roślin, który powinien mieć stosowną wiedzę na ten temat.

Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin w  7 krokach

  1. Zapoznaj się z etykietą – koniecznie przeczytaj dołączoną do opakowania instrukcję. To najlepsze źródło informacji o prawidłowym i skutecznym stosowaniu środka ochrony roślin. Etykieta zawiera także informacje dotyczące zagrożeń i zasad bezpieczeństwa oraz warunków przechowywania preparatu.
  2.  Stosuj odzież ochronną –  zanim przygotujesz ciecz do oprysku, załóż rękawice, maseczkę, kombinezon, nienasiąkliwe buty, okulary. Nie ulegaj złudzeniu, że produkty ekologiczne można stosować bez żadnej ochrony. Unikaj kontaktu cieczy ze skórą. Podczas oprysku i tuż po jego zakończeniu nie wolno jeść, pić ani palić papierosów.
  3.  Odpowiednie dawki i terminy – przed zastosowaniem środka każdorazowo zapoznaj się z zaleceniami znajdującymi się na etykiecie. Nie przekraczaj zalecanej dawki preparatu. Wykonuj opryski w określonych terminach i czasie zgodnym z zaleceniami. Sporządzaj tylko tyle cieczy, ile jest niezbędne do wykonania oprysku.
  4.  Odpowiednia pogoda i pora – opryski wykonuj w odpowiednim czasie, porze dnia a także dogodnych warunkach pogodowych. Kwitnące rośliny opryskuj zawsze wieczorem, gdy nie latają już pszczoły, a także gdy jest sucho, nie pada deszcz ani nie ma silnego wiatru.
  5. Bezpieczne przechowywanie – preparaty przechowuj zawsze w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach. Nigdy nie wykorzystuj pustego opakowania do innych celów. Przechowuj je w zamkniętej szafce, z daleka od produktów spożywczych, w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Zadbaj o odpowiednią temperaturę.
  6. Higiena po zabiegu – po wykonanym zabiegu umyj ciepłą wodą z mydłem ręce i całe ciało. Ubrania, które mogły mieć kontakt z cieczą dokładnie wypierz.
  7. Prawidłowe gospodarowanie pustymi opakowaniami – puste opakowania po środkach  ochrony roślin należy trzykrotnie wypłukać w momencie przygotowania oprysku, a ciecz po wypłukaniu wykorzystać do oprysku. Trzykrotnie wypłukane, suche oraz zakręcone opakowania należy oddać do sklepu!

O tym, jak wykorzystać integrowaną ochronę roślin w praktyce pokazujemy w naszych poradnikach z serii „Integrowana ochrona roślin na działce”. Kliknij w okładkę, by pobrać plik.

 

Uprawa truskawekJesień i zima na działce i w ogrodzie
Wiosna i lato na działce i w ogrodzie

Zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin jest priorytetem firm agrochemicznych. Ostatnim innowacyjnym rozwiązaniem tej branży są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS). Systemy te tworzą hermetyczne połączenie między zbiornikiem opryskiwacza a opakowaniem ze środkiem ochrony roślin, co pozwala na przelanie produktu bez kontaktu operatora z produktem. Systemy zamkniętego transferu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla operatorów opryskiwaczy…

czytaj dalej

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej