Maska

Maska jest konieczną ochroną dróg oddechowych operatora podczas pracy bez szczelnej kabiny.

Wybór odpowiedniej maski ma duże znaczenie – warto pamiętać o kilku najważniejszych kryteriach, które maska powinna spełniać:

  • oznakowanie symbolem CE z czterema cyframi,
  • szczelne i komfortowe dopasowanie do twarzy,
  • ochrona przed pyłami, oparami i aerozolem, powstającymi podczas przeprowadzania zabiegu.

Wskazówki dotyczące stosowania maski znajdziesz na etykiecie środka ochrony roślin.

Niezbędnym minimum jest stosowanie półmaski z filtrem przeciwpyłowym P2 lub P3, a w przypadku środków działających gazowo półmaski filtrująco pochłaniającej z filtrami P2/A2.

Zasady stosowania maski:

  • Upewnij się, że maska jest dobrze dopasowana do twarzy.
  • Maski jednorazowe używaj tylko jeden raz.
  • Sprawdź datę ważności filtrów na maskach wielorazowego użytku i wymień filtry lub maskę, w razie ich zużycia lub uszkodzenia.
  • Przerwij pracę i wymień maskę, jeśli poczujesz chemiczny zapach, smak lub ­­­­­­­­podrażnienie i trudności w oddychaniu.
  • Nie używaj filtrów w maskach dłużej niż jeden sezon, nawet jeśli nie stwierdzisz powyższych symptomów.

Podczas wykonywania zabiegów operator nie chroniony przez szczelną kabinę narażony jest na bezpośrednie i długotrwałe oddziaływanie rozpylonej cieczy użytkowej. Ochrona dróg oddechowych jest absolutnie konieczna.

Zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin jest priorytetem firm agrochemicznych. Ostatnim innowacyjnym rozwiązaniem tej branży są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS). Systemy te tworzą hermetyczne połączenie między zbiornikiem opryskiwacza a opakowaniem ze środkiem ochrony roślin, co pozwala na przelanie produktu bez kontaktu operatora z produktem. Systemy zamkniętego transferu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla operatorów opryskiwaczy…

czytaj dalej

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej