Wypadki - zetknięcie się z produktem
W przypadku przedostania się środka ochrony roślin do oczu lub układu pokarmowego oraz bezpośredniego kontaktu z dużą powierzchnią ciała konieczna jest natychmiastowa pierwsza pomoc i kontakt z lekarzem.
Podczas pracy ze środkami ochrony roślin miej zawsze w pobliżu czystą wodę.
- W przypadku bezpośredniego kontaktu środka ochrony roślin z ciałem zdejmij zanieczyszczoną odzież i natychmiast dokładnie przemyj skórę wodą i mydłem.
- W przypadku kontaktu z oczami natychmiast przemyj je dużą ilością czystej bieżącej wody. Przemywaj przez co najmniej 10 minut. Bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
- W przypadku połknięcia natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Nie wywołuj wymiotów! Nie wolno pić, jeść czy palić papierosów. Lekarzowi pokaż opakowanie środka lub etykietę.
- Do zatrucia może dojść również przez wdychanie oparów czy pyłu.
Co może wskazywać na zatrucie?
- Ogólne osłabienie i zmęczenie.
- Podrażnienie skóry, pieczenie, nadmierne pocenie, plamy na ciele.
- Pieczenie oczu, łzawienie, zamglona lub utrudniona widoczność, zwężone lub rozszerzone źrenice.
- Pieczenie w ustach i w gardle, nadmierne wydzielanie śliny, nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka.
- Ból głowy, zawroty głowy, mdłości, trudności w orientacji, niepokój, skurcze mięśni, senność, bełkotanie, utrata przytomności.
- Kaszel, ból i ucisk w piersi, trudności w oddychaniu.
UWAGA: Objawy zatrucia mogą wystąpić dopiero po pewnym czasie od zetknięcia ze środkiem ochrony roślin.
Niepokojące objawy niezwłocznie zgłoś lekarzowi. Poinformuj pracodawcę o objawach – on powiadamia pogotowie lub najbliższe centrum opieki zdrowotnej.
Jeśli doszło do zanieczyszczenia wnętrza butów lub rękawic, zdejmij je i nie używaj ich ponownie. Wnętrza butów lub rękawic nie da się już oczyścić i odkazić!