Ochrona podczas wykonywania zabiegu

Stosuj odpowiednie do okoliczności środki ochrony indywidualnej.

Przygotowując się do zabiegu zapoznaj się z treścią etykiety środka ochrony roślin. Upewnij się, że opryskiwacz jest sprawny technicznie, a warunki pogodowe odpowiednie do przeprowadzenia zabiegu.

Wykonując zabieg sprzętem plecakowym, taczkowym lub innym, nie gwarantującym ochrony w formie kabiny opryskiwacza lub ciągnika, stosuj pełną ochronę osobistą, tzn.: kombinezon, rękawice, odpowiednią maskę, gogle, okrycie głowy i obuwie ochronne.

Szczelna kabina ciągnika lub samojezdnego opryskiwacza stanowi kompleksową ochronę operatora. W kabinie pozostaje on tylko w kombinezonie i obuwiu ochronnym.

Wszystkie środki ochrony indywidualnej muszą być certyfikowane (symbol CE) – typ i rozmiar powinny być dostosowane do sytuacji.

Środki bezpieczeństwa w czasie wykonywania zabiegów:

  • Wykonuj zabiegi wyłącznie sprawnym opryskiwaczem posiadającym aktualne świadectwo obowiązkowych badań sprawności technicznej.
  • Zawsze zwracaj uwagę na warunki meteorologiczne, które mogą ujemnie wpłynąć na efektywność i bezpieczeństwo zabiegu:
    • nie wykonuj zabiegów przy wietrze przekraczającym prędkość 4 m/s; wiatr powoduje znoszenie cieczy użytkowej, stwarzając ryzyko dla ludzi i zwierząt, wód powierzchniowych i innych upraw, oraz budynków mieszkalnych i pasiek,
    • niektóre produkty są łatwo zmywane przez deszcz i dlatego nie wykonuj zabiegów przed spodziewanymi opadami,
    • unikaj stosowania środków ochrony roślin w najgorętszej porze dnia.
  • Nie jedz, nie pij i nie pal w czasie zabiegu – nie spożywaj alkoholu w przeddzień, w dniu zabiegu oraz w dniu następnym.
  • Ludzie i zwierzęta muszą znajdować się w bezpiecznej odległości od miejsca zabiegu w trakcie jego trwania i po jego zakończeniu.

O ochronie operatora podczas stosowania środków ochrony roślin opowiadamy w Akademii PSOR. Zapraszamy na film!

Zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin jest priorytetem firm agrochemicznych. Ostatnim innowacyjnym rozwiązaniem tej branży są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS). Systemy te tworzą hermetyczne połączenie między zbiornikiem opryskiwacza a opakowaniem ze środkiem ochrony roślin, co pozwala na przelanie produktu bez kontaktu operatora z produktem. Systemy zamkniętego transferu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla operatorów opryskiwaczy…

czytaj dalej

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej

Baza wiedzy

Poszerz swoją wiedzę na temat stosowania środków ochrony roślin.

przejdź do biblioteki