Praca ze stężonym środkiem ochrony roślin

Sporządzając ciecz użytkową pamiętaj o stosowaniu środków ochrony indywidualnej.

Używaj wyłącznie certyfikowanych środków ochrony indywidualnej (z symbolem deklaracji zgodności CE). Strój ochronny nie może być wykonany z materiałów chłonących ciecz.

Na etykiecie preparatu znajdziesz informację o potrzebnych środkach ochrony indywidualnej. Najważniejsze z nich to: kombinezon ochronny, rękawice, maska, gogle/ekran ochronny, nakrycie głowy i obuwie.

Kombinezon ochronny – pamiętaj o wybraniu odpowiedniego typu kombinezonu (kat III, typ 4, 5 lub 6 ochrony przeciwchemicznej) oznaczone piktogramami:

Rękawice – używaj wielorazowych rękawic nitrylowych, flokowanych, które mają na opakowaniu piktogramy oznaczające ich przeznaczenie do pracy z substancjami chemicznymi i odporność na uszkodzenia mechaniczne:

Obuwie ochronne – z gumy, winylu lub neoprenu. Nasuń nogawki kombinezonu ochronnego na cholewki obuwia.

Maska – podczas pracy z preparatami sypkimi stosuj półmaskę z filtrem przeciwpyłowym P2 lub P3, a z preparatami płynnymi półmaskę z filtrem pochłaniającym A2 lub półmaskę filtrująco-pochłaniająca z filtrami P2/A2.

Gogle – podczas pracy z preparatami pylącymi oraz wykonując zabiegi bez ochrony kabiny ciągnika lub opryskiwacza stosuj szczelnie przylegające do twarzy gogle, nie ograniczające widoczności.

Ekran ochronny – stosuj podczas sporządzania cieczy użytkowej z udziałem preparatów płynnych oraz podczas mycia sprzętu ochrony roślin.

Nakrycie głowy to czapka z daszkiem lub kaptur kombinezonu ochronnego.

Odpowiednią odzież pomoże Ci dobrać ta aplikacja dostępna w języku angielskim.

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej

Jednym z trzech kluczowych elementów modelu rolnictwa zrównoważonego jest efektywność ekonomiczna biznesu rolnego. Produkcja rolna powinna odbywać się z poszanowaniem środowiska i  być akceptowana społecznie – nie można jednak zapominać, że stanowi ona także źródło utrzymania rolników oraz dużej części mieszkańców polskiej wsi. Istotną korzyścią z wdrożenia zrównoważonych praktyk rolniczych jest zapewnienie długoterminowej stabilności finansowej gospodarstwa i podniesienie jego konkurencyjności…

czytaj dalej

Baza wiedzy

Poszerz swoją wiedzę na temat stosowania środków ochrony roślin.

przejdź do biblioteki