Sporządzanie cieczy użytkowej

Zanim zaczniesz, oblicz wymaganą ilość środka ochrony roślin na przewidzianą objętość cieczy.

Środki ochrony roślin przechowuj:

  • w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach,
  • bez kontaktu z żywnością, napojami i paszami,
  • pod zamknięciem – przed dziećmi i osobami postronnymi,
  • z dala od studni i zbiorników wodnych,
  • w miejscu eliminującym ryzyko skażenia gruntu i wody.

 

Napełnij zbiornik opryskiwacza wodą do połowy przewidzianej objętości cieczy, włącz mieszadło, dodaj dokładnie odmierzoną ilość środka ochrony roślin, uzupełnij wymaganą objętość wody i kontynuuj mieszanie cieczy przez 3 minuty.

W przypadku opryskiwaczy małogabarytowych (np. plecakowych) po dodaniu środka i uzupełnieniu wody szczelnie zakryj zbiornik i potrząśnij nim energicznie w celu wymieszania cieczy.

Korzystając z rozwadniacza preparatów środek ochrony roślin można wprowadzać do pełnego zbiornika wody z działającym mieszadłem i kontynuować mieszanie przez co najmniej 5 minut.

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej

Jednym z trzech kluczowych elementów modelu rolnictwa zrównoważonego jest efektywność ekonomiczna biznesu rolnego. Produkcja rolna powinna odbywać się z poszanowaniem środowiska i  być akceptowana społecznie – nie można jednak zapominać, że stanowi ona także źródło utrzymania rolników oraz dużej części mieszkańców polskiej wsi. Istotną korzyścią z wdrożenia zrównoważonych praktyk rolniczych jest zapewnienie długoterminowej stabilności finansowej gospodarstwa i podniesienie jego konkurencyjności…

czytaj dalej

Baza wiedzy

Poszerz swoją wiedzę na temat stosowania środków ochrony roślin.

przejdź do biblioteki