Zanim zastosujesz środek ochrony roślin, koniecznie przeczytaj całą etykietę-instrukcję dołączoną do opakowania. Etykieta bowiem to dokument  zobowiązujący do bardzo konkretnego sposobu stosowania środka. Jej przeczytanie jest obowiązkiem każdego użytkownika śor i jest równie ważne jak czytanie instrukcji leków które zamierzamy zażyć.

Przeczytaj dokładnie wszystkie informacje  – nie ulegaj złudzeniu, że informacje znajdujące się na etykiecie są jednakowe dla wszystkich produktów. Podczas lektury:

Środki bezpieczeństwa w czasie wykonywania zabiegów

Wykonuj zabiegi wyłącznie sprawnym opryskiwaczem posiadającym aktualne świadectwo obowiązkowych badań sprawności technicznej.

Zawsze zwracaj uwagę na warunki meteorologiczne, które mogą ujemnie wpłynąć na efektywność i bezpieczeństwo zabiegu:

  • nie wykonuj zabiegów przy wietrze przekraczającym prędkość 4 m/s; wiatr powoduje znoszenie cieczy użytkowej, stwarzając ryzyko dla ludzi i zwierząt, wód powierzchniowych i innych upraw, oraz budynków mieszkalnych i pasiek,
  • niektóre produkty są łatwo zmywane przez deszcz i dlatego nie wykonuj zabiegów przed spodziewanymi opadami,
  • unikaj stosowania środków ochrony roślin w najgorętszej porze dnia.

Nie jedz, nie pij i nie pal w czasie zabiegu – nie spożywaj alkoholu w przeddzień, w dniu zabiegu oraz w dniu następnym.

Ludzie i zwierzęta muszą znajdować się w bezpiecznej odległości od miejsca zabiegu w trakcie jego trwania i po jego zakończeniu.

Ochrona podczas użytkowania środków ochrony roślin

Używaj wyłącznie certyfikowanych środków ochrony indywidualnej (z symbolem deklaracji zgodności CE). Pamiętaj, że strój ochronny nie może być wykonany z materiałów chłonących ciecz.

Na etykiecie preparatu znajdziesz informację o potrzebnych środkach ochrony indywidualnej. Najważniejsze z nich to:

  • kombinezon ochronny,
  • rękawice,
  • maska,
  • gogle/ekran ochronny,
  • nakrycie głowy,
  • obuwie.

Jak dobrać odpowiednią odzież ochronną? Informacje na ten temat znajdziesz w dziale Odzież ochronna.

 

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej

Jednym z trzech kluczowych elementów modelu rolnictwa zrównoważonego jest efektywność ekonomiczna biznesu rolnego. Produkcja rolna powinna odbywać się z poszanowaniem środowiska i  być akceptowana społecznie – nie można jednak zapominać, że stanowi ona także źródło utrzymania rolników oraz dużej części mieszkańców polskiej wsi. Istotną korzyścią z wdrożenia zrównoważonych praktyk rolniczych jest zapewnienie długoterminowej stabilności finansowej gospodarstwa i podniesienie jego konkurencyjności…

czytaj dalej

Baza wiedzy

Poszerz swoją wiedzę na temat stosowania środków ochrony roślin.

przejdź do biblioteki