21 września br. podczas Agro Show w Bednarach odbyło się uroczyste podsumowanie XVI Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, którego organizatorem jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny nagrodziło rolników, stosujących środki ochrony roślin w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Szesnastu finalistów otrzymało zestawy odzieży ochronnej do wykonywania oprysków. Nagrodę specjalną, weekend w SPA, za szczególną dbałość o bezpieczne przechowywanie i stosowanie środków ochrony roślin otrzymali gospodarze z woj. mazowieckiego Marzena i Grzegorz Czerwonka.

Bezpieczne i odpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin to ważny element zrównoważonego rolnictwa. Rolnicy wiedzą, że to od ich decyzji i uważności zależy bezpieczeństwo pracy. Swoją wiedzę mogą czerpać z informacji zawartych na etykietach opakowań czy też w kodeksie Dobrej Praktyki Rolniczej. Niestety często stawiają własne bezpieczeństwo na ostatnim miejscu, dlatego od 2008 r. PSOR prowadzi kampanię pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochrony”. Akcja jest realizowana pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, we współpracy z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin już od 10 lat wspiera i edukuje rolników, jak bezpiecznie i odpowiedzialnie stosować środki ochrony roślin. Szerzymy wiedzę, promujemy dobre praktyki i tworzymy własne rozwiązania. Cieszy nas odpowiedzialna postawa rolników, ale także ich gotowość do podejmowania kwestii, które dotychczas schodziły na dalszy plan. – mówi dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Stosowanie środków ochrony roślin, oprócz wiedzy i doświadczenia, wymaga użycia skalibrowanego sprzętu i certyfikowanej odzieży ochronnej. Najnowsze rozwiązania i najlepsze praktyki dotyczące stosowania środków ochrony roślin zebrane zostały na stronie internetowej www.bezpiecznie.org – bezpłatnej bazie wiedzy, zawierającej praktyczne wskazówki m.in. na temat odzieży ochronnej, kalibracji opryskiwaczy czy ewidencji zabiegów.

Zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin jest priorytetem firm agrochemicznych. Ostatnim innowacyjnym rozwiązaniem tej branży są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS). Systemy te tworzą hermetyczne połączenie między zbiornikiem opryskiwacza a opakowaniem ze środkiem ochrony roślin, co pozwala na przelanie produktu bez kontaktu operatora z produktem. Systemy zamkniętego transferu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla operatorów opryskiwaczy…

czytaj dalej

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej