Dziś oddajemy w Państwa ręce nową, poszerzoną wersję strony bezpiecznie.org. Od 2009 roku strona poświęcona była jedynie zagadnieniu ochrony operatora podczas stosowania środków ochrony roślin. W tym roku postanowiliśmy dodać do strony materiały edukacyjne dotyczące równoważonego stosowania środków ochrony roślin, ochrony wód i różnorodności biologicznej, szczególnie zapylaczy.

Dlatego też na stronie pojawiły się dwa nowe działy: ochrona wód i bioróżnorodność.

Dział Ochrona wód zawiera wszystkie materiały edukacyjne dostępne po polsku, jakie powstały w ramach ogólnoeuropejskiej inicjatywy TOPPS (Train Operators to Promote Practices & Sustainability, czyli szkolenie operatorów opryskiwaczy w celu upowszechniania dobrych praktyk w ramach rolnictwa zrównoważonego), podjętej w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Obecnie inicjatywa TOPPS w Polsce jest prowadzona i finansowana przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Partnerem merytorycznym inicjatywy jest Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Pakiet materiałów dotyczący ochrony wód obejmuje takie zagadnienia jak zapobieganie skażeniom  i znoszeniu oraz prezentuje najlepsze praktyki związane z bezpiecznym, odpowiedzialnym i zgodnym prawem stosowaniem środków ochrony roślin. Dobre praktyki obejmują wszystkie etapy stosowania środków ochrony roślin – od transportu, przez wykonanie zabiegu ochrony roślin do utylizacji resztek i gospodarowania opakowaniami po zużytych preparatach.

Dział Bioróżnorodność przedstawia zagadnienia związane z integrowaną ochroną roślin i ochroną zapylaczy. Zebraliśmy w nim najważniejsze informacje dotyczące znaczenia różnorodności biologicznej oraz dobre praktyki współpracy rolników i pszczelarzy. W tym dziale można zapoznać się także z podstawowymi zasadami stosowania środków ochrony roślin oraz pobrać bezpłatny poradnik „Ewidencja Zabiegów Ochrony Roślin”, opracowany z myślą o osobach prowadzących racjonalną ochronę roślin, w której ograniczono do niezbędnego minimum zużycie środków ochrony i ryzyko zanieczyszczenia środowiska.

Zachęcamy Państwa do pobierania i korzystania z naszych materiałów! Wszystkie materiały dostępne są w zakładce Baza wiedzy.

Zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin jest priorytetem firm agrochemicznych. Ostatnim innowacyjnym rozwiązaniem tej branży są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS). Systemy te tworzą hermetyczne połączenie między zbiornikiem opryskiwacza a opakowaniem ze środkiem ochrony roślin, co pozwala na przelanie produktu bez kontaktu operatora z produktem. Systemy zamkniętego transferu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla operatorów opryskiwaczy…

czytaj dalej

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej