Owady zapylające pełnią niezwykle ważną rolę w ekosystemie – zapylają rośliny. To dzięki ich pracy możemy jeść wiele owoców i warzyw takich jak jabłka, gruszki, truskawki czy pomidory. W Polsce jednym z ważniejszych zapylaczy jest pszczoła miodna, która zapyla 15 gatunków drzew owocowych i krzewów, około 60 gatunków warzyw oraz 50 gatunków polowych roślin uprawnych.

Dobrostan zapylaczy jest wspólnym celem nas wszystkich, a szczególną rolę w jego realizacji pełnią pszczelarze i rolnicy.  Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie PSOR, obecnie większość pszczelarzy (74%) współpracuje z rolnikami. 65% ankietowanych pszczelarzy określa tę współpracę jako dobrą lub bardzo dobrą. Wśród rolników i sadowników odsetek zadowolonych ze współpracy wyniósł 90%.

Współpraca pomiędzy rolnikiem a pszczelarzem może być zainicjowana przez każdą ze stron. Może ona przybierać wiele form, natomiast jej podstawą zawsze będą obowiązujące przepisy prawa, dobre praktyki rolnicze i pszczelarskie, oraz życzliwa, bezpośrednia komunikacja. Pszczelarze często współpracę rozpoczynają od sprawdzenia dostępności miejsca dla pasieki w odpowiedniej bliskości do miejsca uprawy i kontaktują się z właścicielem lub inna osobą uprawnioną do użytkowania terenu. Pasieka taka może zostać zlokalizowana w miejscu nie utrudniającym życia mieszkańcom sąsiednich działek, w odpowiedniej odległości od dróg i budynków. Rolnicy natomiast tak planują prace na polu lub w sadzie, w tym zabiegi ochrony roślin, aby wykonywać je bezpiecznie dla pszczół i innych owadów. Znajomość pobliskich pszczelarzy, w szczególności rozmieszczenia pasiek jest w tym miejscu szczególnie istotna.

Dobre praktyki pszczelarskie nagradza już od 6 lat Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju, organizator Ogólnopolskiego Konkursu „Pszczelarz Roku”. Organizatorzy poszukują i nagradzają pasjonatów pszczelarstwa, szerzących wiedzę o pszczołach i produkujących wyśmienity miód.  Tegoroczny konkurs  obejmie również współpracę z rolnikami. W tym roku do grona partnerów wydarzenia dołączyło Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, które wspólnie z Fundacją przygotowało specjalną nagrodę dla najlepszej pary pszczelarz-rolnik za współpracę przekładającą się na obopólne zyski. Nowa kategoria promuje dobre praktyki oraz integrowanie ze sobą środowiska pszczelarzy z rolnikami.

Zgłoszenia przyjmowane są do 14 sierpnia 2020r. Formularz można pobrać tu: https://bit.ly/2BDCV2X

 

Zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin jest priorytetem firm agrochemicznych. Ostatnim innowacyjnym rozwiązaniem tej branży są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS). Systemy te tworzą hermetyczne połączenie między zbiornikiem opryskiwacza a opakowaniem ze środkiem ochrony roślin, co pozwala na przelanie produktu bez kontaktu operatora z produktem. Systemy zamkniętego transferu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla operatorów opryskiwaczy…

czytaj dalej

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej

Akademia PSOR

Poszerz swoją wiedzę na temat stosowania środków ochrony roślin.

przejdź do Akademii