Promowanie bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym to priorytet działań KRUS i Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. KRUS od 2009 roku jest patronem kampanii PSOR „Nie tylko plony potrzebują ochrony”, promującej najnowsze rozwiązania i najlepsze praktyki dotyczące bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. Stosowanie tych preparatów, oprócz wiedzy i doświadczenia, wymaga użycia skalibrowanego sprzętu i certyfikowanej odzieży ochronnej.
Stosowanie odzieży ochronnej jest jednym z podstawowych elementów zapewniających bezpieczeństwo operatora i wpisuje się w opracowany przez KRUS dokument dotyczący zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Dlatego PSOR przekazał KRUS 5 kombinezonów wielokrotnego użytku zapewniających ochronę przeciwchemiczną. Nowoczesne, wygodne kombinezony będą wykorzystywane przez KRUS w działaniach informacyjnych i szkoleniowych. Takie kombinezony otrzyma również każde z szesnastu gospodarstw indywidualnych biorących udział w etapie ogólnokrajowym Konkursu KRUS Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Więcej o konkursie tutaj.
O kombinezonach
Kombinezon składa się ze spodni i kurtki z odpinanym kapturem. Ubiór ten został opracowany w ramach europejskiego projektu Inicjatywa Bezpiecznego Stosowania we współpracy z Uniwersytetem Maryland Eastern Shore w USA.
Ze względu na wysoki stopień ochrony i komfort użytkowania jest to ubiór dostosowany do wykonywania zabiegów ochrony roślin we wszystkich uprawach. Ochroni on skórę zarówno podczas przygotowywania cieczy użytkowej (narażenie na kontakt ze stężonym środkiem), jak i podczas wykonywania oprysku (ręczne lub przy pomocy opryskiwacza z ciągnikiem).
Więcej o kombinezonach tutaj.
Zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin jest priorytetem firm agrochemicznych. Ostatnim innowacyjnym rozwiązaniem tej branży są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS). Systemy te tworzą hermetyczne połączenie między zbiornikiem opryskiwacza a opakowaniem ze środkiem ochrony roślin, co pozwala na przelanie produktu bez kontaktu operatora z produktem. Systemy zamkniętego transferu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla operatorów opryskiwaczy…
Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…
Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…