15 maja br. odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Ergonomia, bezpieczeństwo i higiena pracy w praktyce” zorganizowana przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Konferencja poświęcona była tematyce bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym, innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie bezpieczeństwa pracy i ergonomii stanowisk pracy, uwarunkowań prawnych środowiska pracy, kompetencji miękkich specjalisty bhp oraz jakości kształcenia w zakresie bhp.

W pierwszej sesji wystąpiła między innymi nasza ekspertka dr Joanna Gałązka, która przedstawiła podstawy prawne i zasady funkcjonowania Systemu PSOR, czyli systemu zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin stworzonego przez nasze Stowarzyszenie. Jest to w naszej opinii wzorcowy system, który działa nieprzerwanie od 2014 roku. Zwrot pustych opakowań do Systemu nie tylko pozwala rolnikom i innym użytkownikom środków ochrony roślin pozbyć się wytwarzanych w gospodarstwie odpadów. Gwarantuje on również że opakowania zostaną zagospodarowane w sposób zgodny z prawem i bezpieczny. Więcej informacji na temat zbiórki opakowań można znaleźć na stronie systempsor.pl.

Podczas konferencji, zorganizowane zostały również warsztaty tematyczne w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, ochrony przeciwpożarowej oraz dokumentacji powypadkowej.

Gratulujemy Organizatorom bardzo udanej konferencji i już czekamy na kolejną jej edycję!

Zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin jest priorytetem firm agrochemicznych. Ostatnim innowacyjnym rozwiązaniem tej branży są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS). Systemy te tworzą hermetyczne połączenie między zbiornikiem opryskiwacza a opakowaniem ze środkiem ochrony roślin, co pozwala na przelanie produktu bez kontaktu operatora z produktem. Systemy zamkniętego transferu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla operatorów opryskiwaczy…

czytaj dalej

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej