Zrównoważony rozwój to jeden z najważniejszych celów współczesnego biznesu. Przyjęte w 2015 roku przez ONZ Cele Zrównoważonego Rozwoju mają na zadanie budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości, w szczególności minimalizację nierówności społeczno-ekonomicznych, wsparcie rozwoju przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko naturalne.

Działania producentów środków ochrony roślin wpisują się w wiele obszarów zrównoważonego rozwoju realizując między innymi: Cel 3: Dobre zdrowie i jakość życia, Cel 6: Czysta woda i warunki sanitarne, Cel 15: Życie na lądzie oraz Cel 17: Partnerstwa na rzecz celów.

PSOR od lat edukuje na temat prawidłowego stosowana środków ochrony roślin przez użytkowników oraz wspiera działania na rzecz zachowania czystości wód i gospodarowania odpadami prowadząc kampanie edukacyjne: Nie tylko plony potrzebują ochrony oraz Liczy się każde opakowanie.

Szczegóły działań branży środków ochrony roślin na rzecz zrównoważonego rolnictwa przedstawiliśmy w dedykowanych broszurach:

  1. System Zbiórki Opakowań – System PSOR
  2. Program Bezpieczne Stosowanie, który wspiera kraje członkowskie UE w tworzeniu Krajowych Planów Działań pod kątem ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin
  3. Program Czyste Wody, który propaguje wśród użytkowników środków ochrony roślin Dobre Praktyki i nowe rozwiązania ograniczające ryzyko zanieczyszczenia wód.

Zachęcamy do pobrania.

Zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin jest priorytetem firm agrochemicznych. Ostatnim innowacyjnym rozwiązaniem tej branży są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS). Systemy te tworzą hermetyczne połączenie między zbiornikiem opryskiwacza a opakowaniem ze środkiem ochrony roślin, co pozwala na przelanie produktu bez kontaktu operatora z produktem. Systemy zamkniętego transferu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla operatorów opryskiwaczy…

czytaj dalej

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej