Z kamerą wśród pszczół

W Polsce najważniejszym zapylaczem roślin uprawnych jest pszczoła miodna, która zapyla 15 gatunków drzew owocowych i krzewów, około 60 gatunków warzyw oraz 50 gatunków polowych roślin uprawnych.

 

Pszczoły, jak i pozostałe owady zapylające, odgrywają istotną rolę w ekosystemie. Ich najważniejszą pracą jest zapylanie roślin. Życie pszczoły jest bardzo ciekawe i pełne wyzwań. Aby przybliżyć wszystkim (dużym i małym) jak wygląda dzień z życia pszczoły miodnej, wraz z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach przygotowaliśmy serię trzech wideografik, których bohaterką jest pszczoła Kaja:

Z każdym rokiem populacja pszczół miodnych w Polsce wzrasta o ok. 3%. Obecnie mamy ok. 1,68 mln rodzin pszczelich. W Polsce występuje niemal optymalne zagęszczenie pszczół, gdzie na 1 km² przypada pięć rodzin pszczelich. Wtedy wszystkie owady mają dostęp do odpowiedniej ilości pożytku.

Latem rodzina pszczela liczy ok. 60 tys. pszczół, natomiast zimą jej liczebność zmniejsza się do zaledwie 15 tys. W ulu zimuje tylko tyle pszczół, aby na wiosnę rodzina mogła się odbudować. Oprócz pszczół robotnic, pszczelą rodzinę tworzy także królowa oraz trutnie. Królowa żyje nawet pięć lat i jest dwa razy większa niż pszczoła robotnica. Trutnie natomiast stanowią zaledwie 3-4% populacji, a ich głównym zadaniem jest zapłodnić królową.

Pszczoły miodne to jedne z najbardziej zapracowanych zwierząt gospodarskich jakie znamy! Żyją przez 40 dni. Pierwszą połowę życia spędzają w ulu, sprzątając, karmiąc i opiekując się młodszymi osobnikami, budując i naprawiając plastry, a także chroniąc ul przed intruzami. Przez kolejne 20 dni zbierają pyłek i nektar. Pracują przez ok. 12 godzin dziennie, wykonując ponad 10 lotów i odwiedzając nawet kilkaset kwiatów. Unoszą pyłek, który może stanowić nawet 1/5 ich wagi. Zdarza się, że pomiędzy jednym a drugim kwiatem zgubią trochę uzbieranego pyłku − w ten sposób zapylają kwiaty. To dzięki ich pracy rolnicy zbierają większe plony, a pszczelarze – miód i inne pszczele produkty. Jedna pszczoła w ciągu całego swojego życia produkuje kilka łyżeczek miodu. Na kilogram miodu, pszczela rodzina pracuje cały dzień, aby rocznie wyprodukować go nawet 90 kg, z czego ok. 20 kg pobierają pszczelarze.

Zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin jest priorytetem firm agrochemicznych. Ostatnim innowacyjnym rozwiązaniem tej branży są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS). Systemy te tworzą hermetyczne połączenie między zbiornikiem opryskiwacza a opakowaniem ze środkiem ochrony roślin, co pozwala na przelanie produktu bez kontaktu operatora z produktem. Systemy zamkniętego transferu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla operatorów opryskiwaczy…

czytaj dalej

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej

Akademia PSOR

Poszerz swoją wiedzę na temat stosowania środków ochrony roślin.

przejdź do Akademii