Współpraca rolników i pszczelarzy

Ochrona środowiska oraz intensywne rolnictwo to zagadnienia nie tylko idące w parze, ale też mogące przynosić korzyści zarówno dla rozwoju różnorodności biologicznej, jak i rentowności gospodarstw rolnych.

Dobrostan zapylaczy jest wspólnym celem nas wszystkich, a szczególną rolę w jego realizacji pełnią pszczelarze i rolnicy. Ich współpraca jest niezbędna do budowy odpowiedzialnego zrównoważonego rolnictwa.

Około 74% pszczelarzy deklaruje współpracę z rolnikami, a 65% z nich ocenia tę współpracę bardzo dobrze. Najczęściej polega ona na umieszczaniu uli przy plantacjach oraz informowaniu pszczelarzy o terminach przeprowadzanych oprysków. Bliska partnerska współpraca pszczelarzy z rolnikami ogranicza czynniki ryzyka zagrażające pszczołom.

Jeśli jesteś rolnikiem:

  1. Współpracę z pszczelarzem rozpocznij od sprawdzenia dostępności miejsca dla pasieki w odpowiedniej bliskości do swojego miejsca uprawy i przygotuj odpowiednie drogi zapewniając bezpieczne przewiezienie uli.
  2. Stosuj wyłącznie środki ochrony roślin, które są zarejestrowane w Polsce, zgodnie z przeznaczeniem i zasadami integrowanej ochrony roślin.
  3. Zanim przystąpisz do pracy ze środkami ochrony roślin dokładnie zapoznaj się z etykietą produktu i zawsze, bezwzględnie przestrzegaj wskazanych tam informacji o terminie prewencji dla pszczół.
  4. Jeśli posiadasz uprawy kwitnące, lub na polu lub w jego pobliżu znajdują się kwitnące chwasty, albo rośliny pokryte spadzią, zanim przystąpisz do przygotowania zabiegu ochronnego przeprowadź lustrację plantacji/sadu. Opryski wykonuj po zmroku, po oblocie pszczół.
  5. Zwracaj uwagę na technikę oprysku
  • zadbaj o stan techniczny i kalibrację opryskiwacza.
  • nie zanieczyszczaj wód , takich jak: rowy melioracyjne, zbiorniki śródpolne i inne środkami ochrony roślin, miejsca te mogą być źródłem wody dla zapylaczy
  • zapobiegaj znoszeniu cieczy użytkowej, szczególnie na sąsiednie, kwitnące uprawy, a także miejsca, gdzie zapylacze mogą mieć pożytek,
  • nie wykonuj zabiegów przy zbyt silnym wietrze
  1. Poznaj pobliskich pszczelarzy, porozmawiaj z nimi, opowiedz o pracy jaką musisz wykonać, aby zebrać bezpieczny i zdrowy plon. Zrozumcie wzajemnie swoje potrzeby.
  2. Poinformuj sąsiadów pszczelarzy o planowanym zabiegu ochrony roślin.

Jeśli jesteś pszczelarzem:

  1. Współpracę z rolnikiem rozpocznij od sprawdzenia dostępności miejsca dla pasieki w odpowiedniej bliskości do miejsca uprawy.
  2. Ponieważ pszczelarz odpowiada za szkody wyrządzone przez pszczoły pamiętaj, by:
    1. ule z pszczołami były ustawione co najmniej 10 m od drogi publicznej, budynków mieszkalnych, gospodarczych i inwentarskich, podwórza lub ogrodu; 50 m od autostrad oraz dróg szybkiego ruchu,
    2. ule z pszczołami były ustawione w odległości 3-10 m od wskazanego pola uprawnego były oddzielone przeszkodą o wysokości co najmniej 3 m.
  3. Nawiąż kontakt z właściwym ze względu na położenie plantacji powiatowym lekarzem weterynarii. Na wypadek problemów z pszczołami będziesz wiedział, do kogo zgłosić się po pomoc.
  4. Poznaj okolicznych rolników, poinformuj ich o korzyściach związanych z działalnością pszczoły miodnej. Ustalcie sposób wymiany informacji dotyczących umiejscowienia uli i planowanych zabiegów ochrony roślin. Pamiętaj, że zabiegi ochrony roślin, jeśli będą wykonywane zgodnie z prawem, są bezpieczne dla pszczół.

Poznaj przykład dobrej współpracy pszczelarza i sadownika – pana Tomasza i pana Emila:

Zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin jest priorytetem firm agrochemicznych. Ostatnim innowacyjnym rozwiązaniem tej branży są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS). Systemy te tworzą hermetyczne połączenie między zbiornikiem opryskiwacza a opakowaniem ze środkiem ochrony roślin, co pozwala na przelanie produktu bez kontaktu operatora z produktem. Systemy zamkniętego transferu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla operatorów opryskiwaczy…

czytaj dalej

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej