Współpraca rolników i pszczelarzy
Ochrona środowiska oraz intensywne rolnictwo to zagadnienia nie tylko idące w parze, ale też mogące przynosić korzyści zarówno dla rozwoju różnorodności biologicznej, jak i rentowności gospodarstw rolnych.
Dobrostan zapylaczy jest wspólnym celem nas wszystkich, a szczególną rolę w jego realizacji pełnią pszczelarze i rolnicy. Ich współpraca jest niezbędna do budowy odpowiedzialnego zrównoważonego rolnictwa.
Około 74% pszczelarzy deklaruje współpracę z rolnikami, a 65% z nich ocenia tę współpracę bardzo dobrze. Najczęściej polega ona na umieszczaniu uli przy plantacjach oraz informowaniu pszczelarzy o terminach przeprowadzanych oprysków. Bliska partnerska współpraca pszczelarzy z rolnikami ogranicza czynniki ryzyka zagrażające pszczołom.
Jeśli jesteś rolnikiem:
- Współpracę z pszczelarzem rozpocznij od sprawdzenia dostępności miejsca dla pasieki w odpowiedniej bliskości do swojego miejsca uprawy i przygotuj odpowiednie drogi zapewniając bezpieczne przewiezienie uli.
- Stosuj wyłącznie środki ochrony roślin, które są zarejestrowane w Polsce, zgodnie z przeznaczeniem i zasadami integrowanej ochrony roślin.
- Zanim przystąpisz do pracy ze środkami ochrony roślin dokładnie zapoznaj się z etykietą produktu i zawsze, bezwzględnie przestrzegaj wskazanych tam informacji o terminie prewencji dla pszczół.
- Jeśli posiadasz uprawy kwitnące, lub na polu lub w jego pobliżu znajdują się kwitnące chwasty, albo rośliny pokryte spadzią, zanim przystąpisz do przygotowania zabiegu ochronnego przeprowadź lustrację plantacji/sadu. Opryski wykonuj po zmroku, po oblocie pszczół.
- Zwracaj uwagę na technikę oprysku
- zadbaj o stan techniczny i kalibrację opryskiwacza.
- nie zanieczyszczaj wód , takich jak: rowy melioracyjne, zbiorniki śródpolne i inne środkami ochrony roślin, miejsca te mogą być źródłem wody dla zapylaczy
- zapobiegaj znoszeniu cieczy użytkowej, szczególnie na sąsiednie, kwitnące uprawy, a także miejsca, gdzie zapylacze mogą mieć pożytek,
- nie wykonuj zabiegów przy zbyt silnym wietrze
- Poznaj pobliskich pszczelarzy, porozmawiaj z nimi, opowiedz o pracy jaką musisz wykonać, aby zebrać bezpieczny i zdrowy plon. Zrozumcie wzajemnie swoje potrzeby.
- Poinformuj sąsiadów pszczelarzy o planowanym zabiegu ochrony roślin.
Jeśli jesteś pszczelarzem:
- Współpracę z rolnikiem rozpocznij od sprawdzenia dostępności miejsca dla pasieki w odpowiedniej bliskości do miejsca uprawy.
- Ponieważ pszczelarz odpowiada za szkody wyrządzone przez pszczoły pamiętaj, by:
- ule z pszczołami były ustawione co najmniej 10 m od drogi publicznej, budynków mieszkalnych, gospodarczych i inwentarskich, podwórza lub ogrodu; 50 m od autostrad oraz dróg szybkiego ruchu,
- ule z pszczołami były ustawione w odległości 3-10 m od wskazanego pola uprawnego były oddzielone przeszkodą o wysokości co najmniej 3 m.
- Nawiąż kontakt z właściwym ze względu na położenie plantacji powiatowym lekarzem weterynarii. Na wypadek problemów z pszczołami będziesz wiedział, do kogo zgłosić się po pomoc.
- Poznaj okolicznych rolników, poinformuj ich o korzyściach związanych z działalnością pszczoły miodnej. Ustalcie sposób wymiany informacji dotyczących umiejscowienia uli i planowanych zabiegów ochrony roślin. Pamiętaj, że zabiegi ochrony roślin, jeśli będą wykonywane zgodnie z prawem, są bezpieczne dla pszczół.
Poznaj przykład dobrej współpracy pszczelarza i sadownika – pana Tomasza i pana Emila: