O kampanii Pomagamy pszczołom bez lipy
Pszczoły, trzmiele oraz inne owady pełnią jedną z najważniejszych funkcji w środowisku – zapylają rośliny. Ich praca nie tylko dostarcza pokarm dzikim zwierzętom, zapewniając stabilność ekosystemu, ale także wpływa na wzrost wielkości i jakości plonów rolnych.
Pszczoły padają ofiarą wielu niekorzystnych zjawisk, np. obecności szkodników i chorób, utraty siedlisk, następstwom zmiany klimatu oraz niedochowania prawidłowych praktyk rolniczych i pszczelarskich. W Polsce główną przyczyną ginięcia pszczół jest warroza – choroba wywoływana przez pasożytniczego roztocza. Z kolei w okresie wczesno wiosennym dochodzi do tzw. strat zimowych spowodowanych przymrozkami, a czasem – brakiem wystarczających zapasów pokarmu w ulach. Coroczne badania pokazują, że zatrucia spowodowane nieprawidłowym wykonaniem oprysków stanowią ok. 1% przypadków ginięcia pszczół. Natomiast jedną z najczęstszych przyczyn tzw. upadków rodzin pszczelich są wirusy i pasożyty.
Pod TYM linkiem znajdziesz ulotkę z najważniejszymi informacjami na temat pszczół.
W niektórych okresach, np. po zakończenia kwitnienia lip lub w czasie suszy, pszczoły nie mają dostępu do odpowiedniej ilości nektaru. Dodatkowo, nie lubią monotonii − aby móc wykonywać swoją pracę, potrzebują pokarmu, który stanowi mieszaninę pyłków i nektarów różnych roślin. Dlatego pszczelarze muszą zapewnić pszczołom zróżnicowane źródła pokarmu, w odpowiedniej ilości, przez cały rok.
Każdy z nas może wspierać owady zapylające „bez lipy”, to znaczy prawdziwymi, mądrymi działaniami dostosowanymi do potrzeb owadów. Owady wypierane przez człowieka ze swych naturalnych siedlisk potrzebują pokarmu i schronienia. Więc na początek wystarczy że posadzisz lub posiejesz miododajne rośliny, wybierając je tak, aby kwitły przez cały sezon.
Rośliny miododajne, które możesz zasadzić w swoim ogrodzie to na przykład popularne zioła takie jak bazylia, kocimiętka, lawenda, melisa, mięta, szałwia, tymianek, werbena czy wrzos. Uważane za chwasty mniszek lekarski (popularnie zwany mleczem) i koniczyna to także rośliny miododajne. Nawet niepozorna wierzba której kotki wiosną pokrywają się pyłkiem jest świetnym pożywieniem dla pszczół które na początku roku szczególnie potrzebują źródeł białka.
Pokaż ja pomagasz pszczołom i innym zapylaczom dołączając do naszego wydarzenia na Facebooku i publikując zdjęcia w mediach społecznościowych z #PomagamyPszczołomBezLipy