Integrowana ochrona roślin

Integrowana Ochrona Roślin umożliwia uzyskanie plonów o najwyższych wartościach biologicznych i odżywczych oraz bezpiecznych dla zdrowia ludzi i środowiska.

Integrowana Ochrona Roślin to element zrównoważonego rolnictwa. Polega na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin (agrotechnicznych, fizycznych, biologicznych i chemicznych), w tym naturalnie występujących organizmów pożytecznych. Takie relatywnie elastyczne podejście do stosowania środków ochrony roślin pozwala na ochronę upraw w sposób skuteczny, bezpieczny i zrównoważony.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) definiuje Integrowaną Ochronę Roślin jako staranne rozważenie wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, a następnie zastosowanie odpowiednich praktyk, które ograniczają zwiększanie się populacji szkodników i jednocześnie utrzymują stosowanie środków ochrony roślin i innych działań na poziomie który jest ekonomicznie uzasadniony, tym samym redukując lub minimalizując ryzyko dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Integrowana Ochrona Roślin kładzie nacisk na utrzymanie uprawianych roślin w dobrej kondycji zdrowotnej przy najmniejszym możliwym oddziaływaniu na ekosystemy rolnicze i zachęca do wykorzystywania naturalnie występujących mechanizmów umożliwiających ochronę zdrowia roślin.

Strategia Integrowanej Ochrony Roślin obejmuje trzy główne działania:

  1. Zapobieganie rozwojowi szkodliwych organizmów poprzez wybór odpowiednich odmian roślin i metod uprawy.
  2. Monitoring upraw pod kątem występowania organizmów szkodliwych i pożytecznych.
  3. Ochrona roślin po przekroczeniu progu ekonomicznego zagrożenia dla uprawy.

Obowiązek stosowania zasady Integrowanej Ochrony Roślin nakłada na rolników Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE z dnia 21 października 2009 r. oraz rozporządzenie (WE) nr 1107/2009.

Ulotka na temat Integrowanej Ochrony Roślin do pobrania TUTAJ

Zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin jest priorytetem firm agrochemicznych. Ostatnim innowacyjnym rozwiązaniem tej branży są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS). Systemy te tworzą hermetyczne połączenie między zbiornikiem opryskiwacza a opakowaniem ze środkiem ochrony roślin, co pozwala na przelanie produktu bez kontaktu operatora z produktem. Systemy zamkniętego transferu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla operatorów opryskiwaczy…

czytaj dalej

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej

Baza wiedzy

Poszerz swoją wiedzę na temat stosowania środków ochrony roślin.

przejdź do biblioteki