Integrowana ochrona roślin
Integrowana Ochrona Roślin umożliwia uzyskanie plonów o najwyższych wartościach biologicznych i odżywczych oraz bezpiecznych dla zdrowia ludzi i środowiska.
Integrowana Ochrona Roślin to element zrównoważonego rolnictwa. Polega na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin (agrotechnicznych, fizycznych, biologicznych i chemicznych), w tym naturalnie występujących organizmów pożytecznych. Takie relatywnie elastyczne podejście do stosowania środków ochrony roślin pozwala na ochronę upraw w sposób skuteczny, bezpieczny i zrównoważony.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) definiuje Integrowaną Ochronę Roślin jako staranne rozważenie wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, a następnie zastosowanie odpowiednich praktyk, które ograniczają zwiększanie się populacji szkodników i jednocześnie utrzymują stosowanie środków ochrony roślin i innych działań na poziomie który jest ekonomicznie uzasadniony, tym samym redukując lub minimalizując ryzyko dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Integrowana Ochrona Roślin kładzie nacisk na utrzymanie uprawianych roślin w dobrej kondycji zdrowotnej przy najmniejszym możliwym oddziaływaniu na ekosystemy rolnicze i zachęca do wykorzystywania naturalnie występujących mechanizmów umożliwiających ochronę zdrowia roślin.
Strategia Integrowanej Ochrony Roślin obejmuje trzy główne działania:
- Zapobieganie rozwojowi szkodliwych organizmów poprzez wybór odpowiednich odmian roślin i metod uprawy.
- Monitoring upraw pod kątem występowania organizmów szkodliwych i pożytecznych.
- Ochrona roślin po przekroczeniu progu ekonomicznego zagrożenia dla uprawy.
Obowiązek stosowania zasady Integrowanej Ochrony Roślin nakłada na rolników Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE z dnia 21 października 2009 r. oraz rozporządzenie (WE) nr 1107/2009.
Ulotka na temat Integrowanej Ochrony Roślin do pobrania TUTAJ