17–18 maja 2011 r. w Skierniewicach – w ramach projektu „Nie tylko plony potrzebują ochrony” – odbyło się dwudniowe szkolenie praktyczne poświęcone kalibracji opryskiwaczy sadowniczych. Imprezę zorganizowały wspólnie Instytut Ogrodnictwa ze Skierniewic i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.
Pierwszy dzień dotyczył kwestii teoretycznych. Omówiono: typy i rodzaje rozpylaczy, metody doboru odpowiedniego rozpylacza, sposoby wytwarzania kropel (ciśnieniowa, pneumatyczna lub rotacyjna), parametry, które należy uwzględnić przed zabiegiem podczas kalibracji opryskiwacza (wielkość, rodzaj, geometrię sadu, prędkość wykonywania zabiegu i strumień powietrza) oraz procedurę kalibracji (założenia i obliczenia).
Następnie uczestnicy pracowali w niewielkich grupach nad rozwiązaniem zadań. Po wyjaśnieniu wyników omówiono zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas kalibracji i pracy z opryskiwaczem. Przygotowano również uczestników do części praktycznej szkolenia w sadzie (scharakteryzowano maszyny, urządzenia i narzędzia, które zostaną oddane do dyspozycji uczestników; wyjaśniono, jakie będą mieli oni zadania do wykonania, jak opracować wyniki, a także zasady współzawodnictwa).
Drugiego dnia odbyła się praktyczna kalibracja opryskiwaczy w sadzie pomologicznym Instytutu Ogrodnictwa. Uczestnicy szkolenia pracowali w 4 grupach, każdej z nich towarzyszył obserwator. Po zebraniu próbek z papieru wodnoczułego wszyscy pojechali do Zakładu Agroinżynierii, by w grupach zająć się podsumowaniem wyników kalibracji – od oceny pokrycia próbek z papieru wodnoczułego według skali bonitacyjnej poprzez wprowadzenie danych do arkusza kalkulacyjnego do opracowania wyników.
Spotkanie zakończyło się prezentacją wyników przez poszczególne grupy oraz informacją zwrotną od obserwatorów każdej z grup. Uczestnicy mieli okazję do wymiany własnych obserwacji podczas dyskusji. Szkolenie zostało podsumowane przez dr. Grzegorza Doruchowskiego wnioskami i porównaniem wyników uzyskanych przez wszystkie 4 grupy. Każdy z uczestników poza wiedzą teoretyczną i praktycznymi umiejętnościami otrzymał świadectwo uczestnictwa w szkoleniu.
Zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin jest priorytetem firm agrochemicznych. Ostatnim innowacyjnym rozwiązaniem tej branży są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS). Systemy te tworzą hermetyczne połączenie między zbiornikiem opryskiwacza a opakowaniem ze środkiem ochrony roślin, co pozwala na przelanie produktu bez kontaktu operatora z produktem. Systemy zamkniętego transferu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla operatorów opryskiwaczy…
Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…
Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…