Innowacyjne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa pracy, ergonomia stanowisk pracy, bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie, innowacyjne metody przeciwdziałania zagrożeniom – to tylko część zagadnień poruszonych podczas konferencji „Ergonomia, bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie” w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Nasza ekspertka, dr Joanna Gałązka przedstawiła referat pod tytułem „Cykl życia środków ochrony roślin – bezpieczeństwo na każdym kroku”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Konferencja odbyła się 11 maja 2017 r. w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie i zgromadziła 150 uczestników. Wzięli w niej udział nie tylko naukowcy i studenci, ale też przedstawiciele instytucji państwowych (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Dozoru Technicznego, Urząd Marszałkowski), stowarzyszeń i firm związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. W ramach konferencji odbyły się ciekawe warsztaty, m.in. dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy.

Gratulujemy organizatorom i czekamy na kolejną edycję konferencji!

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej

Jednym z trzech kluczowych elementów modelu rolnictwa zrównoważonego jest efektywność ekonomiczna biznesu rolnego. Produkcja rolna powinna odbywać się z poszanowaniem środowiska i  być akceptowana społecznie – nie można jednak zapominać, że stanowi ona także źródło utrzymania rolników oraz dużej części mieszkańców polskiej wsi. Istotną korzyścią z wdrożenia zrównoważonych praktyk rolniczych jest zapewnienie długoterminowej stabilności finansowej gospodarstwa i podniesienie jego konkurencyjności…

czytaj dalej

Baza wiedzy

Poszerz swoją wiedzę na temat stosowania środków ochrony roślin.

przejdź do biblioteki