Jednym z flagowych działań PSOR jest zapoczątkowana w 2008 roku inicjatywa na rzecz bezpiecznego i zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochrony”. Nadrzędnym celem kampanii jest dostarczanie wiedzy użytkownikom środków ochrony roślin na temat bezpiecznego i zrównoważonego ich stosowania, w celu ograniczenia ryzyka operatorów, pracowników gospodarstw rolnych, osób postronnych, mieszkańców terenów wiejskich i ochrony środowiska naturalnego. Sukces kampanii nie byłby możliwy bez współpracy producentów, z przedstawicielami nauki, technikami i użytkownikami środków ochrony roślin.

Honorowy patronat nad kampanią objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiały edukacyjne opracowane w ramach kampanii uzyskały akceptację Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego.

O ochronie operatora podczas stosowania środków ochrony roślin opowiadamy również w Akademii PSOR. Zapraszamy na film!

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej

Jednym z trzech kluczowych elementów modelu rolnictwa zrównoważonego jest efektywność ekonomiczna biznesu rolnego. Produkcja rolna powinna odbywać się z poszanowaniem środowiska i  być akceptowana społecznie – nie można jednak zapominać, że stanowi ona także źródło utrzymania rolników oraz dużej części mieszkańców polskiej wsi. Istotną korzyścią z wdrożenia zrównoważonych praktyk rolniczych jest zapewnienie długoterminowej stabilności finansowej gospodarstwa i podniesienie jego konkurencyjności…

czytaj dalej

Baza wiedzy

Poszerz swoją wiedzę na temat stosowania środków ochrony roślin.

przejdź do biblioteki