Wiosną cała przyroda budzi się do życia. Pierwsze obloty mają już za sobą pszczoły. To właśnie dzięki nim, trzmielom oraz innym owadom zapylającym możemy cieszyć się kolorowymi kwiatami, soczystymi warzywami i owocami oraz miodem. Ich praca nie tylko dostarcza pokarm dzikim zwierzętom, zapewniając stabilność ekosystemu, ale także wpływa na wzrost wielkości i jakości plonów rolnych.

264 gatunków roślin uprawianych na świecie jest całkowicie lub częściowo uzależnionych od zapylania, a około 1/10 masy żywności na świecie pochodzi z roślin zapylanych przez owady. Chociaż z roku na rok liczba pszczół miodnych w Polsce rośnie, to warto jednak wspomagać te wytrwałe i pracowite stworzenia oraz setni gatunków innych zapylaczy. W jaki sposób? Sadząc na swoim balkonie lub w ogródku rośliny miododajne. Do takiego postępowania zachęca Polskie Stowarzyszenie Ochrony roślin w ramach rozpoczętej właśnie akcji Pomagamy pszczołom bez lipy.

Akcję zainaugurowało dedykowane wydarzenie na portalu Facebook Pryskane? Nie szkodzi, w którym udział może wziąć każdy. Wystarczy zasiać lub zasadzić drzewa, krzewy miododajne w najbliższym otoczeniu i pochwalić się w wydarzeniu. Serdecznie zachęcamy do dołączenia do wydarzenia i zostania prawdziwymi przyjaciółmi owadów zapylających!

Współczesny rolnik stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzrost liczby ludności i tym samym zwiększenie zapotrzebowania na żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu przestrzeni i obowiązku ochrony środowiska naturalnego oraz różnorodności biologicznej. Rozwiązaniem jest rolnictwo zrównoważone oraz jego ważny element, czyli integrowana ochrona roślin. Koncepcja integrowanej ochrony roślin jest jedna, ale jej praktykowanie musi być traktowane indywidualnie i dopasowane do…

czytaj dalej

Europejski Zielony Ład w kontekście przyszłości ochrony roślin był tematem przewodnim tegorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie chemicznych, jest przedmiotem nieustającej debaty w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach – szczególnie w obszarze strategii „Od pola do stołu” i bezpieczeństwa żywności. Czy…

czytaj dalej

Jednym z trzech kluczowych elementów modelu rolnictwa zrównoważonego jest efektywność ekonomiczna biznesu rolnego. Produkcja rolna powinna odbywać się z poszanowaniem środowiska i  być akceptowana społecznie – nie można jednak zapominać, że stanowi ona także źródło utrzymania rolników oraz dużej części mieszkańców polskiej wsi. Istotną korzyścią z wdrożenia zrównoważonych praktyk rolniczych jest zapewnienie długoterminowej stabilności finansowej gospodarstwa i podniesienie jego konkurencyjności…

czytaj dalej

Baza wiedzy

Poszerz swoją wiedzę na temat stosowania środków ochrony roślin.

przejdź do biblioteki